Macramé

A čo to vlastne macramé je ?

Macramé a jeho pôvod

Macramé je remeslo, ba dokonca umenie, ktoré spočíva v ručnom viazaní rôznorodých geometrických vzorov z prírodných, recyklovaných materiálov bez použitia háčikov alebo ihiel.

Hoci väčšina textov hovorí, že macramé začalo s arabskými tkáčmi v 13. storočí, umenie uzlov sa pravdepodobne datuje daleko v Číne v období 500 pr.nl. Rovnako ako Arabi, Číňania používali dekoratívne uzlíky na slávnostné kostýmy, hodvábne obrazy, lampy a dekoratívne závesy na stenu.

Pôvod slova macramé sa odvodzuje od arabského slova „migramah“, čo znamená vyšívaný závoj alebo okrasný lem. Z arabských krajín sa táto technika šírila postupne do Európy. V 13. storočí technika prišla do Španielska spolu s maurskými dobyvateľmi a rozšírila sa do ďalších krajín, ako bolo Francúzsko, Taliansko a Anglicko.

Svojho rozmachu sa macramé dočkalo v 19. storočí v Anglicku, kedy boli vyrobené všetky druhy macramé náhrdelníkov so sklenenými korálkami. Macramé šperky sa stali populárnymi v Amerike v rámci „hippie hnutia“, začínajúceho v 70. rokoch.

Macramé sa stalo veľmi obľúbenou činnosťou námorníkov, pochopiteľne kvôli uzlom, ktoré používali pri svojej práci, ale rovnako tak nimi zdobili aj lodné zvony, siete na spanie, kormidla a opasky. Vďaka moreplavcom sa macramé rozšírilo do celého sveta.

Macramé teraz dosiahlo oveľa komplexnejších úrovní, než by si niekto v minulosti dokázal predstaviť. Interiérový dizajn, predovšetkým moderný škandinávsky štýl bývania a hygge, sa stal novou cieľovou oblasťou tohto jedinečného umenia. Hygge prostredníctvom macramé hand-made dekorácií môže zdobiť váš domov a šatník. Neváhajte a objavte všetky kúzla dánskeho štýlu šťastného života.

Bohémsky štýl domácností v súčasnosti rovnako tak kráča ruka v ruke s macramé unikátnými dekoráciami. A nie len to. Počuli ste už o macramé bohémskej svadbe? Sloboda, krása, pravda a láska, to sú hlavné ciele „bohémskej revolúcie“, ktorá sa svetom začala šíriť v 19.storočí a šíri sa dodnes.


Back to list

Pridaj komentár